Ünlü Bilgileri

Maria Sharapova Kimdir? – Vücut Ölçüleri – Boyu – Kilosu – Göz Rengi

Tam Adı: Maria Yuryevna Sharapova
Doğum Tarihi: 19 Nisan 1987
Meslek: Tenisçi

Maria Sharapova, 19 Nisan 1987 yılında Rusya’da dünyaya geldi. Ailesi Yuri Sharapov ve Yelena , Beyaz Rusya SSR’si Gomel’dendir. 1986 Çernobil nükleer kazasının bölgesel etkilerinden endişe ederek, Maria doğmadan kısa bir süre önce vatanlarını terk ettiler. 1989’da, Sharapova üç yaşındayken, aile Sochi, Krasnodar Krai, Rusya’ya taşındı. 4 yaşındayken ilk tenis topunu vurdu. Babası Yuri, oğlu Yevgeny iki Grand Slam single’ı kazandı ve Rusya’nın ilk dünya 1 numaralı tenis oyuncusu olacak Aleksandr Kafelnikov ile arkadaş oldu. Aleksandr, Sharapova’ya ilk tenis raketini dört yaşındayken 1991’de verdi, bunun üzerine babasıyla birlikte yerel bir parkta düzenli olarak çalışmaya başladı.

Sharapova tenis sahnesine ilk kez Kasım 2000’de, sadece 13 yaşında kızların 16 bölümündeki Eddie Herr Uluslararası Genç Tenis Şampiyonasını kazandı. Daha sonra kendisine özel bir ayrım olan Yükselen Yıldız Ödülü verildi. Sharapova ilk kez 19 Nisan’da 14. doğum gününde 2001’de WTA turnuvasına katıldı ve ilk 2002’de Pacific Life Open’da oynadı ve Monica Seles’e kaybetmeden önce bir maç kazandı. Sharapova , 21 Ekim 2002 tarihinde ITF junior world single sıralamasında 6. sıraya yükseldi. Toplamda, üç junior single turnuvası kazandı ve iki junior Grand Slam etkinliği de dahil olmak üzere beşincilik kazandı. 2003’ten itibaren Sharapova tam bir sezon oynadı ve yıl sonuna kadar ilk 50’ye hızlı bir tırmanış yaptı. İlk çıkışlarını hem Avustralya Açık hem de Fransa Açık’ta yaptı, ancak her ikisinde de bir maç kazanamadı.

2011 yılında, Sharapova Sloven profesyonel basketbol oyuncusu Sasha Vujacic ile nişanlıydı. 2012 Ağustos 31 günü, Sharapova çifti nişanı attıklarını açıkladı. 1994’ten beri ABD’de ikamet etmesine rağmen , Sharapova hala Rus vatandaşlığını tercih ediyor. Melbourne’deki Vekic’e yenilgisi, Sharapova’nın kariyerinin son maçı oldu. 26 Şubat 2020’de Sharapova tenisten emekli olduğunu açıkladı. Vanity Fair’de bir makalede, Sharapova şöyle söyledi: “Bu konuda yeniyim, lütfen beni affet. Tenis’e elveda diyorum. Ama bir sonraki hayatıma başlarken, bir şeyde mükemmel olmayı hayal eden herkesin bilmesini istiyorum. Bu şüphe ve yargı kaçınılmazdır. Yüzlerce kez başarısız olacaksınız ve dünya sizi izleyecek. Kabul et. Kendine güven.

Göz Rengi

Yeşil

Saç Rengi

Sarışın

Boyu

188 Cm

Kilo

59 kg

Vücut Ölçüleri

86-61-91 Cm

Burcu

Koç

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu